Aynaların Dekorasyondaki Önemi

Aynaların Dekorasyondaki Önemi

Evlerde, iş yerlerinde, kafelerde, restoranlarda hemen hemen her yerde hayatımızın bir parçası aynalar. O yüzden ayna hayatımızda büyük bir yer kapladığı sebebiyle de yaşantımızın her yerinde.

Aynaların tamamen belli bir konacak yeri bulunmadığından dekorasyon sırasında özenle düşünülüp, istenilen yere göre de oraya özel, oraya yakışacak desen ve boyutta bir ayna seçimi yapılır.

Eski bir Çin yerleşim uygulaması olan Feng Shui’ye göre ise çok farklı şekillerde ayna kulanım şekilleri ve bunların ayrı ayrı olumlu ve olumsuz özellikte anlamları bulunmaktadır. Feng Shui’ye göre yatak odasında ayna kullanılırsa ve o aynada yatak veya yatak başlığı gözükürse bu uğursuzluk getirir, fakat salonda kullanılan aynada yemek masası gözükürse bu evin bereketinin artacağı anlamına gelmektedir.

aynalarin-dekorasyondaki-onemi

Boy aynası kullanılacaksa mesela vücudu kesen cinsten ayna kullanılmasını, boydan komple bedeni gösteren aynaların kullanılması gerektiğini söyler. Boy aynası daha çok işlevsel olması açısından tercih edileceği gibi aynaların işlevselliğinde ziyade görsel, estetik yönü de ön plandadır.

Aynaları evin her köşesinde, mutfakta, salonda lavaboda, koridorda, yatak odasında estetik açısından kullanılabileceği gibi eşyaların farklı bir görünüme kavuşması istenildiği takdirde eşyalar üzerinde, onları aynalarla kaplatarak gayet hoş bir görüntü elde edilebilir.

Aynaların dekorasyondaki yeri sadece dekorasyon amaçlı, şık bir görüntü oluşturmasının yanında evin daha işlevsel açıdan düşünülebilecek, evin daha aydınlık gözükmesi açısından da ayna kullanımı yaygındır. Bunun yanında başka işlevsel olması açısından evin daha geniş bir görünüme kavuşturulması açısından tercih edilmektedir.

Hep ev üzerinden örnekler verdim, fakat iş yerleri, alışveriş merkezleri, kafelerde dekorasyon açısından ayna kullanımını çok ön planda tutmaktadır. Bunların kullanımdaki amaçlardan birisi de psikolojik anlamda insanların kendilerini aynada görerek kendileriyle yüzleşebilmesidir. Yeri geldiği zamanlarda bile ayna olarak telefonlarımızı kullanmıyor muyuz?

aynalarin-dekorasyondaki-onemi-2

Son olarak aynaların dekorasyondaki yerine tekrar değinecek olursak eğer fonksiyonel ve işlevsel kullanımın yanında dekoratif amaçlı mekânın görüntüsüne şıklık katmak, farklı bir oram yaratmak, mekândan olabildiğince olumlu istifade etmek amacıyla tercih edilen aynaların hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum.

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *