Evimizin Odalarında Hangi Renkleri Kullanmalıyız

Evimizin Odalarında Hangi Renkleri Kullanmalıyız

Ev dekorasyonunda kullanılan eşyaların şekli, büyüklüğü gibi renkleri de çok önemlidir. Bu renk seçimleri her zaman sadece zevklerimize göre yapılmamalıdır. Göz önünde bulundurulması gereken birden fazla faktörün olduğunun unutulmaması gerekir. Çünkü odalarda kullanılan renkler ruh halimiz üzerinde de çok büyük etkilere sahiptir. Bunun için beğendiğimiz her rengi istediğimiz her odada kullanmamız pek de mümkün olmayacaktır.

Odalarda kullanılan renkler nasıl bir oda istediğinize göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin ağır ve sade bir oda oluşturmak için kullanacağınız renkler tabi ki neşeli ve eğlenceli bir hava yaratmak isteyeceğiniz odalarda kullanacağınız renklerle aynı olamaz.

Salonlarda Kullanılabilecek Renkler

Ciddi ve sade bir oturma odası veya salon kullanmak istiyorsanız birbirine yakın renkleri kullanmanız gerekmektedir. Böylece fazla renk yoğunluğu dikkatinizi dağıtmayacaktır ve daha rahat dinlenebilecek, televizyon izleme gibi faaliyetlerde dikkatinizi daha rahat toplayabileceksiniz. Neşeli ve eğlenceli bir oturma odası veya salon oluşturmak için ise daha fazla ve canlı renkleri bir arada kullanmanız gerekmektedir. Burada yoğun bir renk olacağı için en sevdiğiniz rengi kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü dikkat çekici bir renk kullanıldığı için daha çabuk sıkılabilirsiniz. Bu mekân için önerilebilecek renkler ise sarı, yeşil ve mavinin açık tonları.

evimizin-odalarinda-hangi-renkleri-kullanmaliyiz

Yemek Odasında Kullanılabilecek Renkler

Odalarda kullanılan renkler psikolojik olarak kişileri değişik düşüncelere itebilmektedir. Örneğin araştırmalar sonucu bazı renklerin iştah açıcı bazı renklerin ise rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu keşfetmişlerdir. Sıcak renkler daha iştah açıcı iken soğuk renkler dinlendirici bir etkiye sahiptir. Bu mekân için tavsiye edilen renklerin başında ise turuncu, kırmızı ve mor gelmektedir.

Yatak Odasında Kullanılabilecek Renkler

Burası kişiliğinizle en çok kesişen mekân olduğu için odalarda kullanılan renkler seçilirken yatak odasına geldiğinizde kesinlikle kişiliğinizi yansıtacak bir renk seçmelisiniz. Sıcak renkler romantik bir ortam oluşmasını sağlarken soğuk renkler daha önce de söylediğimiz gibi sakinleştirici bir etki yaratır. Yatak odalarında koyu renklerin kullanımından kaçınırken mümkün olduğunca birbiri ile uyumlu renkler tercih edilmelidir. Tavsiye edilen renkler mavi, yeşil ve pembe tonlarıdır.

evimizin-odalarinda-hangi-renkleri-kullanmaliyiz-2

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *