Mutfak Dekorasyon Önerileri

Mutfak Dekorasyon Önerileri

Mutfak hepimizin de bildiği gibi evde ayrı bir öneme sahiptir, özellikle kadınların en çok vakit geçirdiği yer olarak bilinse de bütün aşçılar çoğunlukla erkektir. Kökeni Arapçadan gelen mutfak ; “pişirme yeri” demektir ve bizim içinde bu anlamı taşır her zaman için mis kokuların geldiği, okuldan eve gelince kurabiye kokularının sardığı, pazar kahvaltılarının hep beraber aynı masada yapıldığı evin en sıcak ve aileyi birbirine bağlayan bölümüdür. Hal böyle olunca da biz kadınlar mutfağımıza her anlamda özen göstermek isteriz.

Sizin için hazırladığımız dekorasyon önerilerine göz atınca mutlaka işinize yarayacak bilgilere ulaşacağınıza emin olun.

Mutfak tiplerinden başlayarak dekorasyon önerilerimizi belirteceğiz. Kendi mutfağınızın tipine göre veya hayalinizde ki mutfağa göre bu önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

1. Koridor Tipi Mutfak: Bu mutfak türü aşçıların tercih edebileceği türden bir mutfaktır kullanılan aletlerin kapaklarının açılmasını kurtaracak kadar bir mesafeye ihtiyaç vardır. Bu tip mutfaklar ayakta çalışma alanı olarak kısıtlıdır ve tek kişi için idealdir. Mutfak masası için pek uygun olmasa da duvar masaları ve bar sandalyeleri ile daha kullanışlı hale getirilebilir. Ayrıca bu tarz mutfaklarda bütün gereçlerinizi tezgâh duvarına asmaya çalışın, küçük dekoratif raflarla kendinize depolama alanları yaratın.

2. L Tipi Mutfak: Vaktinizin çoğunu mutfakta geçiriyorsanız ve kahvaltı, beş çayı gibi etkinliklerinizi mutfakta gerçekleştiriyorsanız L mutfak tercih edebilirsiniz özellikle ev seçerken mutfağınızın şekline iyice dikkat edin ki dekorasyon konusunda yanlışa düşmeyin. L mutfakta evyenizi pencere önüne konuçlandırabilirsiniz. Mutfak dolaplarınızı yaptırırken L köşe kısımlarını değerlendirip döner çekmece ve dolaplar yaptırabilirsiniz. Güzel bir köşe takımı koyarak misafirlerinizi burada ağırlayabilirsiniz ayrıca yeterince geniş ise orta Kısıma bir masa atabilir ya da ada tezgah yaptırabilirsiniz.

3. U Tipi Mutfak: Maliyeti fazlalaştıran bir mutfak tipidir. Yalnız siz geniş ve çok dolaplı bir mutfak arayışı içindeyseniz tam size göre. Ada tipi tezgâh ekletip ahşap rengi ya da vintage beyaz dolaplarla harika ve sıcak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi önce mutfak tipinizi belirleyin . Hangi mutfakta çalışmaktan keyif alırsınız ona bir bakın daha sonra mutfağınıza kendinizden küçük dokunuşlar ekleyin oraya içinizden gelen eşyaları asın misafirlerinize göstermek istediğiniz objeleri mutfağınızın konsept rengine uyumlayın.

Bizden size küçük mutfak dekorasyon önerileri..

• Mutfağınız dar ise muhakkak mutfak kapısından kurtulun, kapıyı ya tamamen çıkartın ya da raylı bir kapı taktırın.
• Mutfağınızı geniş gösterecek sihirler yapın büyük aynalar asın, pencerelerin olabildiğince önünü açık bırakın
• Çekmecelerde mutfak dizayner’ı kullanın çekmece içlerine muhakkak marangozda ahşap bölmeler kestirin.
• Mutfak dolaplarının altlarına sarı tonda ışıklandırmalar yapın bu daha geniş ve havalı gösterecektir
• Mutfak evyesini pencere önüne konumlandırın bu bulaşık işlerini daha eğlenceli hale getirir
• Tezgah altlarına dolap yaptırmak yerine daha az maliyetli örtü gererek vintage ve sıcak bir görünüm yakalayabilirsiniz
• Buzdolabı üstlerini muhakkak değerlendirin en az kullandığınız eşyaları koyun ya da aksesuarlık olarak kullanın.
• Mutfak avizenizi mutlaka geniş ve tezgahı aydınlatır cinsten seçmeye çalışın.
• Mutfak masası için yeterli alanınız varsa ortaya koymanızı öneririm eğer yoksa direk ışık almayan aydınlık bir köşeye konumlandırın ve köşe takımı tarzında duvara monteli koltuklardan kullanın. Yerden tasarruf etmiş olursunuz .
• Mutfak masası bile koyacak yeriniz yoksa, açılır kapanır duvar masası ve bar sandalyesi tercih edin, bu hem modernlik katar hemde yerden tasarruf sağlatır.
• Duvarlara biraz heyecan katın renkli ve çiçekli duvar kağıtları ya da stickerlar kullanın.
• Zeminde kontras tonlara ve desenli taşlara giderek mutfak dolaplarının ve eşyaların rengini ortaya çıkarın.

Mutfak dekorasyonu önemli ve zevkli bir iştir.Eğer yeterince dikkatli,kararlı ve istekli olursanız mükemmel bir mutfağa sahip olursunuz, bu küçük önerilerle size yardımcı olmaya çalıştık umarım işinize yarar sevgiyle…

Related Post

Mutfak Dolabı Seçimi Nasıl Olmalı

Mutfak Dolabı Seçimi Nasıl Olmalı

Evde bayanların en çok vakit geçirdikleri odaların başında gelen mutfaklar gelmektedir. Gündelik zamanın büyük çoğunluğunun harcandığı mutfaklar, bu yüzden tasarımına,…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *