Bahçe Dekorasyonunda Aydınlatma

Bahçe Dekorasyonunda Aydınlatma

Yaz bahçesi veya kış bahçesi derken bahçe keyfi artık mevsim fark etmeksizin insanların vazgeçilmez tutkusu oldu. Üstelik sadece gündüz değil gece de bahçenin keyfini çıkarmak mümkün.

Bazen bahçede oturmak, bir kitap okumak ya da kahve eşliğinde arkadaşlarınızla sohbet etmek bazen ise durup izlemek insanları rahatlatır ve huzur verir ama iyi bir bahçeye sahip olmak için yapmamız gerekenlerde var. Mesela bakım, dekorasyon ve bunları daha alımlı hale getirmek için başvurduğumuz aydınlatma gibi.

Bakım ve dekorasyon çok geniş ve bilgi gerektiren konulardır bunu için araştırma yapabileceğiniz gibi uzmanların da yardımlarını alabilirsiniz ama konu aydınlatmaysa birkaç püf nokta ile araştırıp öğrenebileceğiz pratik kendin yaplar ile bahçenizi ışıl ışıl yapabilirsiniz.

Hem baktıkça içinizi açan bir bahçe hem de emeğinizle ve yeteneğinizle kendinize hayran bıraktıracak bir bahçe kesinlikle en doğru bahçedir. Sizin olan şey size daha yakındır ve daha çok sizindir. O nedenle aydınlatma konusunda elleri sıvama vakti.

Bahçe dekorasyonunda aydınlatma bir dış mekân dekorasyonudur ve iç mekân dekorasyonu kadar da önemlidir çünkü onlar yaşam alanlarımızdır. Aydınlatma yaparken ilk dikkat etmemiz gereken konu mekân uyumudur.

Uyumsuz bir mekândan güzel bir görüntü beklenemez. Uyum kadar ışık da önemlidir, dış mekân aydınlatması yaparken çok güçlü ve parlak ışıklar kullanmak doğru bir seçim olmaz. Tercihimizi loş ışıktan yana yaparsak daha şık ve doğru bir seçim yapmış oluruz.

bahce-dekorasyonunda-aydinlatma-2

Geniş çim alanlarınız varsa açılı spotlarla ya da armatürlerle aydınlatmayı tercih edebilirsiniz. Daha derin ve renkli görünüm elde edersiniz. Ağaç aydınlatması yapmak istiyorsanız da armatür seçiminde iyi bir araştırma yapmanızı öneririm.

Mesela çam ağacı yaprakları ışığı yutar bu nedenle yere gömme aydınlatma ürünü tercihi yapmalısınız. Gömme aydınlatmaları yürüme yollarında da tercih edebilirsiniz şık bir tercih olacaktır. Daha eski tarz ve klasik bir görünüm isterseniz de kısa direkli aydınlatmayı kullanabilirsiniz.

Süs havuzu ya da yüzme havuzu dekorasyonunda LED lambalar tercih edilebilir. Renkli ve hoş bir görünüm olur. Bahçe şıklığını tasarrufla birleştirmek istiyorsanız enerji tasarruflu lambaları tercih edin ve hareket sensörü ile birleştirin. Aydınlatma sisteminde manuel aydınlatmada tercih edilenler arasında ama fotoselli aydınlatma seçerseniz de evde olmadığınız zamanlarda bile bahçeniz ışıl ışıl ve şık olacaktır.

Related Post

Bahçe Dekorasyonu İçin Tavsiyeler

Bahçe Dekorasyonu İçin Tavsiyeler

Hepimiz artık büyük şehirlerin yoğun ve kalabalık olmasından bıktık ve küçük bir kasabaya yerleşip huzurlu bir yaşam sürme hayalleri kurmaya…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *